0.00
0.00
0.00

Şeyh Said'in yakalandığı an-FOTO

Şeyh Said'in yakalandığı an-FOTO

Hilafet'in kaldırılmasından dolayı Doğu'da çıkan en büyük isyanın Zaza lideri Şeyh Said'in yakalandığı anın resmi ortaya çıktı.


27 Haziran 2010 13:55
font boyutu küçülsün büyüsün


Binhaber.Com- Osmanlı Devleti'nin yıkılması ve ardından Hilafet'in kaldırılmasına en ciddi tepki Doğu'daki Zaza aşiretleri tarafından verilmişti. Cumhuriyet ilan edildikten sonra çıkan en büyük ayaklanma bugün Bingöl'ün ilçesi olan Genç'ten başlamıştı. Şeyh Said ve kendisine bağlı birliklerin Diyarbakır'ın Eğil nahiyesine bağlı Piran köyünde arama yapan bir jandarma müfrezesiyle çatışmaya girmeleriyle ayaklanmanın pimi çekilmişti. Genç vilayetinin merkez kazası Darahini'yi alarak (16 Şubat) valiyi ve öteki görevlileri esir alan Şeyh Said ilk bildirisin buradan halka duyurdu.

İşte bu resim Şeyh Said'in yakalandığı anı gösteriyor: 

 

Bildiride Hilafetin kaldırılmasının kabul edilemeyeceği belirtiliyordu. Kısa sürede geniş halk kitleleri tarafından destek gören bu ayaklanma Doğu'da giderek büyümeye başladı. Şeyh Said Mistan ve Botyan aşiretlerinin desteğini aldıktan sonra Genç ve Çapakçur (bugün Bingöl) üzerinden Diyarbakır'a yöneldi. Maden, Siverek ve Ergani'yi ele geçirdi. Şeyh Abdullah'ın yönettiği başka bir ayaklanma kolu da Varto üzerinden Muş'a doğru harekete geçti.

Ayaklanmanın üzerine gönderilen ordu birlikleri Muş Ovası'nda Şeyh Said kuvvetleri karşısında tutunamayarak Diyarbakır'a çekilmek zorunda kaldı (23 Şubat). Ertesi gün Elazığ'a giren Gökdereli Şeyh Şerif yönetimindeki başka bir ayaklanma kolu kenti kısa süre de olsa denetim altına aldı. 7 Mart'ta Şeyh Said'in emrindeki 5000 kişilik bir kuvvet Diyarbakır'a saldırdı. Diyarbakır da kısa bir süre denetim altına alındı. Ancak hükümet işin ciddiyetini kavrayınca çeşitli taktiklerle ayaklanmayı bastırmayı başardı. Bölgede sıkıyönetim ilan edildi. Kurulan İstiklal Mahkemeleri'nde ayaklananlar tek tek idam edildi. 12-15 Mart tarihlerinden birinde Şeyh Said yakalanmıştı. Yakalanması da yine bir hile sonucu olmuştu.Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamışEn Çok Okunanlar

sanalbasin.com üyesidir