Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı

Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı


13:28, 26 Aralık 2017 Salı

'Tecavüz iddiası' asılsız çıktı

Sosyal medya üzerinden kim tarafından yayıldığı belli olmayan 'tecavüz' iddialarının asılsız olduğu ortaya çıktı. Asılsız iddiaların Binöl'ü karalamaya yönelik bir kampanyaya dönüşmesi ise vatandaşların tepkisini çekti. Kısa sürede olayın provokasyon olduğunu anlayan vatandaşlar, dedikoduyu yayanlara tepki gösterdi.

'Tecavüz iddiası' asılsız çıktı
Bingöl’de bir kız öğrencinin 9 kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı yönündeki iddialar, yetkili kurumlarca yalanlandı.

Kenti ayağa kaldıran haber, sosyal medyadan kimliği henüz tespit edilemeyen bir şahıs tarafından yayımlandı. Sosyal medyada kısa sürede gündem olan iddiaya göre, kentte özel bir dershanenin etüt merkezinin çıkışında genç bir kız, 7-8 kişilik bir grubun cinsel saldırısına uğruyor.

KISA SÜREDE GÜNDEM OLDU

#bingöldeistismarvar etiketiyle yapılan paylaşımlar, kısa sürede gündem oldu. Binlerce paylaşımın yapıldığı etiket, kısa sürede üst sıralara yerleşti. Olay hakkında geniş çaplı soruşturma başlatılırken, kolluk kuvvetlerine henüz olayla ilgili bir bilginin gelmediği öğrenildi.

OLAYI YAYAN KİŞİ ARANIYOR

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgilere göre, Adliye, Emniyet ve Jandarma gibi kolluk kuvvetlerine ulaşan böyle bir iddianın kaydı bulunmuyor. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan araştırmaların ardından gerekli açıklamanın kamuoyu ile paylaşılacağı, iddiayı sosyal medyada paylaşan hesap hakkında araştırmaların yapıldığı öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: “SOSYAL MEDYADAKİ BU TÜR HABERLERE İTİBAR ETMEYİN!”

Bingöl Valiliği de, kentteki o iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “Son günlerde bazı sosyal medya hesaplarından ‘Bingöl’de Tecavüz, Uyuma Bingöl, Susma Bingöl, Bir Genç Kızın Hayatı Daha Karardı’ başlıkları altında gerçeği yansıtmayan paylaşımlarda bulunularak vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yönünde tahrik edildikleri müşahede edilmiştir. Güvenlik birimlerimize intikal eden cinsel istismar ve tecavüz vakalarının öncelikle ve ivedilikle tahkikatı yapılmakta ve sonuçlandırılmaktadır” denildi.

GEÇTİĞİMİZ AY YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz ay, kentte yaşanan farklı bir cinsel istismar sonucunda faillerin yakalanarak cezalandırıldığını, sosyal medyada yer alan iddialar gibi herhangi bir olayın yaşanmadığı belirtilen açıklamanın devamında, şöyle denildi:

“Son olarak 26.11.2017 tarihinde Emniyet Müdürlüğümüze intikal eden Çocuğun cinsel istismarı, şantaj ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuyla ilgili yapılan tahkikat neticesinde 6 kişi gözaltına alınmış olup bunlardan 5’i adli makamlarca tutuklanmıştır. İlimizde sosyal medyada paylaşılan tecavüz iddiası bağlamında herhangi bir olay meydana gelmemiştir. Yapılan paylaşımların halkı kışkırtarak toplumun huzurunu bozmayı, asayiş ve güvenliğini akamete uğratmayı hedeflediği değerlendirilmektedir.”

SOSYAL MEDYAYA DİKKAT!

Valilik açıklamasında, sosyal medyada huzur bozmayı amaçlayanların hedeflerine ulaşmamaları için, vatandaşların sosyal medyadaki bu gibi haberlere itibar etmemeleri belirtilerek, “Vatandaşlarımızın sosyal medya aracılığıyla yayılmaya çalışılan ve halkı sokağa çağırmak suretiyle huzur ve asayişi bozmayı amaçlayan bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri toplumun huzurunu bozmak isteyenlerin hedeflerine ulaşmalarının önündeki en büyük engel olacaktır. Güvenlik birimlerimiz halkımızın huzuru ve güvenliği için 7 gün 24 saat görevleri başındadır.” denildi.
  • Yazdır
  • Mail Gönder


Yorum Yaz
Kalan karakter:


En Çok Okunanlar