Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı

Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı


09:20, 21 Şubat 2016 Pazar

İkinci etap kentsel dönüşüm başlıyor

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi için Bingöl Belediyesi ile kentteki müteahhitlerin anlaşmaya varıldığı, önümüzdeki günlerde ise hak sahipleriyle görüşüleceği belirtildi.

İkinci etap kentsel dönüşüm başlıyor
Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Bingöl Belediyesi ile kentteki müteahhitler anlaşmaya vardı. Merkez Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan üzerinde yeni konutların inşa edileceği bildirildi.

1971 depreminin izlerinin tamamen silineceğini ifade eden Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise Bingöl’deki yerel müteahhitlerle yapılan görüşmelerde prensipte anlaşmaya vardıklarını ve önümüzdeki hafta hak sahipleri ile görüşmeler yapılacağını söyledi.

Konutların iç oturma alanlarının en az 128 metrekare olacağını belirten Barakazi, “Bowling salonu, sergi salonu, sinema salonu, açık ve kapalı cafe ve restaurantlar barındıran kültür merkezi ile yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, spor alanlarıyla Bingöl’de yeni bir yaşam merkezi oluşacak.” dedi.

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin detayları hakkında önümüzdeki hafta Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısının yapılacağını aktaran Barakazi, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, İlimizdeki müteahhitlerle Kültür Mahallesi’nde 151 dönümlük alan üzerine yapacağı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi için yürüttüğü çalışmalarda prensipte anlaşmaya varıldı, detaylar üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta hak sahipleriyle Belediye Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapılacak. Yapılan çalışmalarla ilgili hak sahiplerine detaylı bilgiler verilecektir.” ifadelerini kullandı.

“128 metrekare konut tipleri tasarlanmış”

Proje hakkında bilgiler veren Barakazi, “Mimari çözümlemelerde yöre halkının alışılmış yaşam şartları göz önünde bulundurularak en az 3 +1 kat planları odaklı çalışılmış olup, hem bina yerleşimindeki tasarımda esneklik sağlanmış hem de yapım-kullanım oranında maksimum kar sağlanmak için simetri yapılar öngörülmüştür. Alan genelindeki hak sahipleriyle yapılan anketler, malik önerileri, kullanım ihtiyaçları ve piyasa koşulları gibi faktörler değerlendirilerek net kullanım alanı 128 metrekare olan konut tipleri tasarlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Sosyal donatılar ile yeşil alanlar gibi kent halkına hizmet verecek kullanımların, yaya ve taşıt sirkülâsyonu açısından sürekliliği sağlanacak şekilde mevcut yolların genişletileceğini belirten Barakazi, “Yeni ticari temalı akslar oluşturularak, zemin katlara ticari alanlar yerleştirilmiştir. Kentsel tasarımda ayrıca konut alanından bağımsız içerisinde küçük ve büyük salon ölçekli sinemalar, konferans salonları, vip sunum ve projeksiyon salonları, bowling salonu, sergi ve fuaye alanları, açık ve kapalı cafe ve restaurantlar barındıran kültür merkezi meydan konseptli yapı öngörülmüş iş merkezi ve butik otelle tasarım desteklenmiştir.” diye belirtti.

Son olarak tasarlanan konut projeleri hakkında da bilgi veren Barakazi, “Kentsel tasarım alanında; 29 normal konut bloğu 6 rezidans bloğu yerleştirilmiş 182 bin 100 metrekare konut alanı, 61 bin 890 metrekare ticari alan, 7 bin 200 metrekare kapalı otopark alanı öngörülmüştür. Tasarlanan her konut adasının fiziksel merkezlerinde yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlı ortak açık kullanım alanları tasarlanmıştır. Alanda mevcuttaki hak sahiplerinin yanı sıra bölgenin ve etrafının prestijli, yapısal açıdan sağlıklı ve ekolojik konut ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ekolojik sistem detaylı projeler oluşturulmuştur.” dedi. (İLKHA)
  • Yazdır
  • Mail Gönder


Yorum Yaz
Kalan karakter:


En Çok Okunanlar