Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı

Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı Bingöl Haber ve Tanıtım Portalı


12:05, 28 Nisan 2016 Perşembe

Taşlıçay köyünde Kutlu Doğum etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Kar-Der tarafından Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay köyünde Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Taşlıçay köyünde Kutlu Doğum etkinliği
“Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed” teması ile Taşlıçay köyünde düzenlenen Kutlu doğum etkinliği, yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sunuculuğunu Hayati Kanat’ın yaptığı etkinlik, köy İmamı Mürsel Ateş’in okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başlarken, Mevlithanların okuduğu Mevlidi-i Şerif ile devam etti.

Köy çocuklarından oluşan grubun seslendirdiği ilahilerden sonra bölge alimlerinden Nizamettin Yaçin, günün önem ve anlamına ilişkin bir konuşma yaptı.

Yaçin konuşmasında, “Bugün sizlerin buraya gelişiniz dünya malı ve dünya menfaati için değildir. Dünyanın Hâlıkı olan Rabbimiz bir çok Peygamber gönderdi ve en son gönderdiği Peygamber ise Hz. Muhammed’tir (sav). Sizler bu gün onun dünyaya gelişini kutluyorsunuz. Sizler sadece onun için buraya gelmiş ve sadece O'nun aşkını ve heyecanını yaşıyorsunuz. İnşallah Ahiret'te de O'nun etrafında toplanırsınız. Kâinatın Rabbi dünyayı sahipsiz bırakmamıştır. Dünyaya ilk gönderdiği insan da Peygamberdi. 'Ey insanlar Allah’a itaat edin, Allah kulluk yapmamız için bizi yaratmıştır.' Diyen Peygamberleri İnsanlar dinlediği vakit aziz ve şerefli yaşamıştır. Kardeşçe el ele vererek güzel bir hayat geçirmişlerdir. İnsanlar sırtını Allah’ın Tevhid dinine döndüğü zaman da sıkıntılar ve huzursuzluklar başlar. Bir kısım insanlar Peygamberleri dinleyip onlara itaat ederek hidayete ererek, o yolda Allah’ın huzuruna çıktı ve bir kısım insanlar da küfür, batıl ve dalalet yolunu seçerek onlarda o yolda gittiler." dedi.

"Sizler yönünüzü dünyaya çevirdiğiniz zaman, dünya menfaatini içinize koyduğunuz zaman, dininizi ikinci plana alarak mal, makam ve mülkünüzü çoğaltma derdine düştüğünüz zaman, bilin ki zillete esir olmuşsunuz." diyen Yaçin, konuşmasının devamında, "Gerçekten debu zilleti kaldırmanın tek çaresi var, dinimiz ve kitabımıza dönüş yapıp Peygamberimizin sünnetine uyarak ancak bundan kurtuluruz. İnşallah Peygamber sevdalıları Tevhit bayraklarını almış, dağ, bayır, ova, köy ve şehirlerde sallıyor. Allah’ın izni ile tekrar vahdet sahibi ve aziz olurlar. Gelin ey insanlar! Bizi yaratan Allah’ın bayrağı altında birlik olalım. Bizler putları, ideolojileri ve batıl inançları bırakalım. Tevhit bayrağı altında birleşip ahirette aziz olalım. Gerçek kardeşlik de bu bayrağın altındadır. Ensar ve muhacirlerin birbirine karşı fedakâr olmasının tek nedeni bu bayrak altında toplamalarıdır.” ifadelerini kulandı.

Yaçin’nin konuşmasının ardından Özlem Ajans sanatçılarının seslendirdiği ilahilerle etkinlik devam ederken, köy gençleri ise ilahilerin coşkusuna kapılarak büyük bir halka oluşturup halay çektiler.

Öte yandan Kutlu Doğum münasebetiyle Taşlıçay köyünde 1 milyon 388 salavat, 872 Yasin ve 30 Kur'an hatmi okunduğu açıklandı.

Büşra Bingöl adlı küçük kızın okuduğu şiirle devam eden etkinlik, Necmettin Uçar'ın yaptığı dua ile sona erdi.

Kaynak: İLKHA
  • Yazdır
  • Mail Gönder


Yorum Yaz
Kalan karakter:


En Çok Okunanlar